Арештоване майно – це конфісковане майно боржника, або майно вилучене на митниці яке підлягає реалізації. Часто таке майно це автомобілі, нерухомість та цінні об’єкти. Раніше реалізація такого майна проходила через непрозорі торги, які мали незрозумілі системи допуску та верифікації учасників, не мали точних правил щодо участі та дискваліфікацій з торгів, були відсутні зрозумілі і детальні описи лотів; ніякої інформації щодо учасників, цін і придбаного майна. Все ці недоліки робили систему вразливою до махінацій і продажі майна по вигідним цінам для зацікавлених людей. Проще кажучи ці системи були вразливі для корупційних схем.

Але з’явилась можливість для більш прозорої реалізації арештованого майна, де з рівними шансами можуть приймати участь як фізичні лиця так і компанії та фірми. Електрона платформа Українська Універсальна Біржа uub.com.ua з’явилась як спроба зробити всю систему більш ефективною, швидкою та менш вразливою до корупції. Для цього вона використовує дворівневу модель роботи:

В цій моделі контроль над базою майна належить державі, а Прозорро адмініструє та надає рівні права та доступ для інших платформ, виступаючи лише як база даних з усіма лотами, а вже торгові майданчики надають учасникам торгів якісні послуги. Користувачі ніяк не можуть впливати на платформу і єдиний спосіб з нею взаємодіяти – це користатися послугами одного з торгових майданчиків. Цей проект існує з 2016 року і має антикорупційну репутацію в державі та серед компаній і фізичних лиць, які користуються послугами платформи. 

Одним з таких торгових майданчиків є сайт Українська Універсальна Біржа https://www.uub.com.ua/prozorro/perspektivni-rinki/areshtovane-majno/. Для того щоб приймати участь в торгах необхідно там зареєструватися, крім цього це дозволить слідкувати за процесами торгів, отримувати сповіщення щодо нових лотів, та отримувати допомогу від кваліфікованих менеджерів. 

Продаж арештованого майна проходить наступним чином

Замовник аукціону оголошує початок торгів і стартову ціну. Після цього через встановлений період часу ціна на лот починає поступово знижуватися. Лот отримує унікальний номер та додаткову інформацію щодо виставленого майна.

Торгові майданчики, наприклад, УУБ надають користувачам можливість переглянути усю інформацію щодо виставленого майна та подати заяву на участь у торгах. Крім цього кожний учасник отримує персональним посиланням, яке надає користувачу тимчасовий доступ до платформи на період торгів. Прийоми заявок з ціновими пропозиціями закінчується приблизно за день до початку аукціону.

Інформація про учасників аукціону залишається закритою до оголошення результатів. У разі, якщо переможець не визначений, то торги починаються знов, але ціна на майно вже нижче. Переможець той, хто подав найвищу цінову пропозицію, або зробив це раніше ніж інші.

Після цього на торгових платформах система автоматично формує і публікує інформацію щодо результатів торгів, переможців, що було куплено і за якими цінами. Обидві сторони підписують договір щодо заключення угоди і в залежності від придбаного лоту, він відправляється до переможця.

Така система продажу арештованого майна допомагає всьому процесу залишатися відкритим, прозорим і захищеним від домовленостей між учасниками та інших сумнівних дій. А додаток у виді торгових майданчиків, через які учасники торгів реєструються та роблять свої пропозиції, робить весь процес простим і зрозумілим. Саме завдяки цим перевагам платформа Прозорро за три роки свого існування стала таким популярним методом торгів і завоювала довіру користувачів.